click me
click or press spaceCategory: Filmas

August 20, 2021    by  ‣  0 comments

Nezini, ko skatīties šovakar? Labākās filmas kino vēsturēMūsdienās filmu piedāvājums ir ļoti plašs. “Netflix” lietotnē vien atradīsi vairāk nekā trīs ar pus tūkstošus filmu, nemaz nerunājot par citiem izplatītājiem. Tomēr līdz ar milzīgo izvēli, rodas jautājums, ko vispār ir vērts skatīties. 

Ja nevēlies riskēt un priekšroku dod pārbaudītām vērtībām, esam apkopojuši visu laiku labākās filmas kino vēsturē.

Brīvības cena (The Shawshank Redemption)

Nereti kritiķu visaugstāk novērtētās filmas negūst plašu skatītāju atbalstu, taču “Brīvības cena” ir patīkams izņēmums. Filmā, kuras pamatā ir Stīvena Kinga romāns, darbība notiek stingra režīma cietumā un tās centrā ir divu ieslodzīto draudzība. 

Attiecības starp abiem vīriešiem ir pārsteidzoši siltas. Viņu sirsnīgā draudzība ir notverta ārkārtīgi skaistos mirkļos, kas noved līdz izcilākajām beigām kino vēsturē. Pirmais iespaids “Brīvības cenai” ir dramatisks, taču neskati vīru pēc tā cepures. Ja meklē filmu, kura aizkustinās līdz sirds dziļumiem, šī ir īstā!

Krusttēvs (The Godfather)

Pat ja neesi mafijas stāstu cienītājs, “Krusttēvs” ir filma, kas jāredz vismaz reizi dzīvē. Lai gan filmas fanu vidū ir daudz diskusiju par to, kura daļa ir labāka (pirmā vai otrā), abas var uzskatīt par lieliem sasniegumiem kino jomā. 

“Krusttēvs” centrā ir Korleones ģimene, kas cīnās par varas saglabāšanu pēc tam, kad viņu patriarhs ir ticis gandrīz nogalināts. Filma ir vardarbīga, smieklīga, intensīva, emocionāla un, nenoliedzami, viens no spilgtākajiem kino piemēriem. Šo un citu iemeslu dēļ tā ir iedvesmas avots daudziem mūsdienu filmu veidotājiem.

Šindlera saraksts (Schindler’s List)

Slavenā režisora Stīvena Spīlberga vārds nav svešs mākslas mīļotājiem. Viņš var lepoties ar daudziem iespaidīgiem darbiem, taču “Šindlera saraksts”, bez šaubām, ir Spīlberga izcilākā filma. Tā vēsta par Oskaru Šindleru un viņa mēģinājumiem glābt ebreju pilsoņus nacistu varas laikā Vācijā. 

Lai gan Šindlers, nenoliedzami, ir iedvesmojošs varonis, filma ir iemantojusi slavu, pateicoties tās efektīvajam un šausminošajam holokausta attēlojumam. Kino meistardarbs, turklāt, radīts melnbaltā krāsā, kas efektu ir padarījis vēl spēcīgāku. Ja kaut vienreiz noskatīsies “Šindlera sarakstu”, filma paliks tavā prātā vēl daudzus gadus.

Pilsonis Keins (Citizen Kane)

Runājot par visu laiku labākajām filmām, nevar nepieminēt 1941. gadā tapušo “Pilsoni Keinu”. Filma stāsta par pilsoni Keinu, kuru attēlo aktieris-režisors Orsons Velss. No nemīlēta bērna viņš kļūst par iespaidīgu uzņēmēju, pēcāk preses baronu un pat populistu. 

Savu slavu “Pilsonis Keins” iemantoja, pateicoties revolucionārajām metodēm, ar kuru filma tolaik tapa, piemēram, ar Grega Tolanda dziļi fokusēto fotogrāfiju (deep-focus photography). Un tomēr – pat ja neesi kaislīgs kino entuziasts –, varēsi novērtēt apbrīnojamo stāstu, kas “Pilsoni Keinu” joprojām ierindo labāko filmu sarakstos.

Kopsavilkums

Lai arī kādu žanru piekritējs tu nebūtu, ir filmas, kuras ir jāredz vismaz vienu reizi dzīvē. “Brīvības cena”, “Krusttēvs”, “Šindlera saraksts” un “Pilsonis Keins” ir izcili kino piemēri, kas aizraus pat rūdīgāko kritiķi. Vai esi jau izlēmis, kuru skatīsies pirmo?
»